نگاشته شده توسط: changerasht | نوامبر 7, 2008

سقط جنین /سحر روان

img0374a351سقط جنین یکی از مسایل بحث‌برانگیز در میان مسایل جامعه و زنان است. آمارهای رسمی و غیر‌رسمی از وجود این پدیده در تمام جوامع خبر می‌دهند‌. هرچند برخورد جوامع با این مساله با هم متفاوت است.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال حدود ۲۱۰ میلیون حاملگی اتفاق می‌افتد که از این میان حدود ۵۰ میلیون آن سقط می‌شوند. سهم سقط‌های غیر‌قانونی از کل سقط‌ها ۲۰ میلیون است.

غیر‌قانونی بودن این سقط‌ها به تبع، عوارضی را نیز در پی دارد که بارزترین آن غیر بهداشتی بودن اکثر سقط‌ها و خطرات بی‌شمار ناشی از آن برای زنان است. ۹۵ درصد این سقط‌های غیر بهداشتی به کشورهای در حال توسعه تعلق دارد. ۱۳ درصد این سقط‌ها در مرکز و جنوب آسیا اتفاق می‌افتد و نتیجه این اقدام به این عمل پرخطر، مرگ روزانه ۲۰۰ زن است.

در کشور ما مانند بسیاری از مسایل دیگر مثل آمار مبتلایان به ایدز، معتادان و… آمار روشن و در عین حال رسمی از میزان سقط جنین وجود ندارد.

اما آمار غیر‌رسمی از وجود ۸۰-۹۰ هزار سقط در کشور خبر می‌دهد که فقط یک درصد آن بهداشتی و ۹۹ درصد آن در شرایط غیر بهداشتی و پرخطر است. در اینجا قصد قضاوت در مورد درستی یا نادرستی این کار و یا اخلاقی یا غیراخلاقی بودن سقط نیست. صرف نظر از نظام اخلاقی و ارزشی حاکم در هر جامعه ای، نیازهایی در دل زندگی روزمره مردم وجود دارد که قابل کتمان نیست و حتی در بدترین شرایط اجتماعی و اوج فشار قانونی برای انکار و نادیده گرفتن آن باز راه‌حل حداقلی خود را در جامعه پیدا خواهد کرد.

زنی که به هر علت دچار حاملگی ناخواسته می‌شود طبیعتاً دست به هر اقدامی برای رهایی از آن می‌زند و از آنجا که طبق قانون مجازات اسلامی، سقط جنین چه عمدی و چه غیر عمدی جرم محسوب شده و مستحق مجازات است، در پاسخ به این نیاز موجود در جامعه شبکه‌ها و مراکز غیر قانونی برای حل مشکل ایجاد می‌شود. مراکزی که بدون هیچ‌گونه نظارتی کار می‌کنند و بعضاً با دریافت هزینه‌های زیاد و به همان میزان بدون تعهد و رعایت موازین پزشکی و بهداشتی جان زنان را به خطر می‌اندازند و عواقب زیادی را سبب‌ساز می‌شود که شروع بسیاری از ناهنجاری‌ها و مشکلات بعدی است. تقریباً هیچ‌کدام از این مراکز، سرویس‌ها و مراقبت‌های بعد از سقط را انجام نمی‌دهند گذشته از آن زنانی که دست به سقط جنین غیر قانونی می‌زنند تمایل کمی برای مراجعه به بیمارستان در زمان بروز عوارض دارند.

بنابراین «آشکارترین اثر قوانین ضد سقط جنین در آمار مرگ و میر مادران و نه در تعداد سقط جنین‌های انجام شده دیده می‌شود». در تحقیقاتی که در جوامع مختلف بعد و قبل از قانونی شدن و یا تعدیل قوانین سقط انجام گرفت بر خلاف انتظار به جای بالا رفتن آمار سقط جنین که انتظار می‌رفت‌، آمار مرگ و میر مادران کاهش یافت، به‌طور مثال در بریتانا در سال ۱۹۶۳ پس از تغییر قوانین سقط جنین این آمار به نصف کاهش یافت.

تحقیقی که توسط گروبر و سایرین (۱۹۹۹) انجام شد، نشان داد کودکانی که بر اثر سقط جنین به دنیا نمی‌آیند اگر به دنیا می‌آمدند «به طور سیستماتیک احتمال داشتند که در شرایط نامطلوب‌تری زندگی کنند: ۶۰ درصد احتمال بیشتری داشت که تنها با یکی از والدین زندگی کنند، ۵۰ درصد احتمال بیشتری داشت که در فقر زندگی کنند، ۴۵ درصد احتمال بیشتری داشت که در خانواری تحت حمایت تامین اجتماعی زندگی کنند، و ۴۰ درصد احتمال بیشتری داشت که در سال اول زندگی تلف شوند».

بیتلر و زوندی (۲-۲۰۰۲) نشان دادند که قانونی کردن سقط جنین باعث کم شدن سو‌رفتار و سو‌استفاده از کودکان شده است: «بهبود شرایط کودکان به طور عمده به علت تغییر در ترکیب مادرانی است که بچه‌دار می‌شوند». مطالعات همچنین نشان می‌دهد که قانونی کردن سقط جنین به دنیا آمدن کودکان «نا‌خواسته» را کاهش می‌دهد (بیتلر و زوندی،۱-۲۰۰۲) که ناخواسته بودن کودک ممکن است به عنوان مثال در رشد کودک تاثیر منفی گذارد. (شپیرو و سایرین ۲۰۰۵)

مطالعات داناهیو و لویت (۲۰۰۱) نشان دادند که افزایش ۱۰۰ مورد سقط جنین برای هر ۱۰۰۰ مورد زایمان موفق آمار جنایت گروه سنی مربوط را ۱۰ درصد پایین می‌آورد. مطالعات ایشان نشان داد که کاهش ناگهانی آمار جنایت در دهه ۹۰ در آمریکا عمدتاً به دلیل قانونی شدن سقط جنین در ۱۹۷۳ بوده است.

همانطور که در قبل گفته شد قانونی بودن سقط جنین اثر مستقیم بر اثر کاهش مرگ و میر زنان خواهد داشت. علاوه بر آن تثبیت حقوق زاد و ولد زنان (پیشگیری و آزادی سقط جنین) در کشورهای غربی اثر مستقیم بر تواناهایی زنان در امر آموزش، احتمال اشتغال، و در آمد داشته است. مطالعات پتزینی (۲۰۰۵) در ۱۲ کشور اروپایی نشان می‌دهد که رضایت زنان از زندگی، بستگی مستقیم با حق کنترل زاد و ولد دارد. آنگریست (۱۹۹۶) نشان داده است که قانونی شدن سقط جنین بر ازدواج در سنین نوجوانی، بچه‌دار شدن در سنین نوجوانی و زاد و ولد در خارج از دایره ازدواج تاثیر کاهنده داشته است.

در پایان باید یاد آور شد که آزادی سقط جنین  باید بخشی از یک سیاست کلان جامعه باشد برای جلوگیری از بروز این مشکل باید به در دسترس بودن وسایل پیشگیری از حاملگی، جریان آزاد و صحیح اطلاعات برای جوانان و نوجوانان و بسیاری از موارد دیگر توجه داشت.

Advertisements

Responses

  1. واقعا وضعیت فعالین زنان و حقوق بشر در ایران گریه آ ور است. از غربی ها هم غربی تر شده اند. این چه جور حقوق بشری است که اجازه قتل جنین را به دلایل واهی صادر میکند؟ پس چون عده ای هم مرتکب قتل می شوند و سالیانه خا نواده های زیادی از قاتلین ا سیب می بینند از دولت بخواهیم که قتل را قانونی کند؟ شما با این در خواست واضح به آزادی سقط جنین خود را در ردیف آدم کشان قرار می دهید. به جای اینکه سراغ زنان بروید و به انها بگویید که این کار آدم کشی و جنایت است به دولت می گویید که جنایت را قانونی کند؟ واقعا که چیزی برای گفتن ندارید. من در انگلستان زندگی می کنم و آدمهایی همه چیز باخته مثل شما کم دیده ام.

  2. واقعا وضعیت فعالین زنان و حقوق بشر در ایران گریه آ ور است. از غربی ها هم غربی تر شده اند. این چه جور حقوق بشری است که اجازه قتل جنین را به دلایل واهی صادر میکند؟ پس چون عده ای هم مرتکب قتل می شوند و سالیانه خا نواده های زیادی از قاتلین ا سیب می بینند از دولت بخواهیم که قتل را قانونی کند؟ شما با این در خواست واضح به آزادی سقط جنین خود را در ردیف آدم کشان قرار می دهید. به جای اینکه سراغ زنان بروید و به انها بگویید که این کار آدم کشی و جنایت است به دولت می گویید که جنایت را قانونی کند؟ واقعا که چیزی برای گفتن ندارید. من در انگلستان زندگی می کنم و آدمهایی همه چیز باخته مثل شما کم دیده ام. بد نیست نام نویسنده این مطلب را سحر روان پریش بگذارید.

  3. امنه خانم شما اگر بهتان تجاوز شود و حامله شوید ان وقت میخواهید بچه را نگه دارید ؟ اگر پول و امکانات نداشته باشید یا مبتلا به مرض ایدز باشید ایا باز هم میخواهید بچه را نگه دارید ؟ اگر بگویند بچه تان معلول است ایا باز هم زندگی رنج اور را به او تحمیل میکنید ؟ اگر دختر 14 ساله تان حامله شد نمیگذارید سقط جنین کند ؟

    به بچه واینده او هم فکر میکنید ؟

  4. امنه خانم شما اگر بهتان تجاوز شود و حامله شوید ان وقت میخواهید بچه را نگه دارید ؟ اگر پول و امکانات نداشته باشید یا مبتلا به مرض ایدز باشید ایا باز هم میخواهید بچه را نگه دارید ؟ اگر بگویند بچه تان معلول است ایا باز هم زندگی رنج اور را به او تحمیل میکنید ؟ اگر دختر 14 ساله تان حامله شد نمیگذارید سقط جنین کند ؟

    به بچه واینده او هم فکر میکنید ؟


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

دسته‌ها

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: